moon_camp

3... 2... 1... 1... Af sted! - Byg din egen papirraket

Kort beskrivelse:

I dette sæt af 3 aktiviteter skal eleverne designe og bygge deres egne papirraketter og opsende dem.

De vil lære, hvad der skal til for at en raket er stabil, og de vil beregne raketens bane og hastighed.

De vil lære om den hastighed, der kræves for at forlade Jorden i en raket, og de vil opdage, hvorfor Månen har potentiale til at være et springbræt til yderligere udforskning af rummet.

Endelig skal de beregne accelerationen af deres raket ved opsendelsen og sætte den i sammenhæng med den G-kraft, som astronauterne oplever under opsendelsen.
Emneord: Videnskab, fysik
Læringsmål:

  • Læring om massemidtpunktet.
  • Læring om trykcentret.
  • Undersøgelse af projektilbevægelser og parabler.
  • Beregning af hastighed og acceleration.
  • Forståelse af kræfter.
  • Forbedring af videnskabelig tænkning og evnen til at arbejde som et team.
  •  
    Aldersgruppe:
    14 - 16 år gammel
     
    Tid
    Lektion: 2 timer
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: Byg din egen papirraket

    I denne aktivitet skal eleverne bygge en papirraket. De skal finde massecentret og trykcentret og forsøge at gøre deres raketter så aerodynamiske som muligt. De skal afprøve deres raketers stabilitet og overveje, hvilke variabler i deres raketdesign der vil påvirke raketens ydeevne.
    Udstyr

  • Arbejdsark til de studerende udskrives til hver gruppe
  • Bilag 3 trykt for hver gruppe (fakultativt)
  • To A4-ark pr. gruppe
  • Saks
  • Kuglepen/blyant
  • Plasticine
  • Sellotape
  • Karton
  • Aktivitet 2: Affyr din raket

    I denne aktivitet vil eleverne opdage, at matematik er en integreret del af raketvidenskab. De vil lære om kræfter og skal tegne fritekropsdiagrammer. Både før og efter opsendelsen skal de se på rakettens bane og foretage beregninger, der involverer hastigheden.
    Udstyr

  • Arbejdsark til de studerende udskrives til hver gruppe
  • Bilag 1 trykt for hver gruppe
  • Bilag 2 trykt for hver gruppe
  • Kuglepen/blyant
  • Selvbygget papirraket fra øvelse 1
  • Langt målebånd
  • vinkelmåler (valgfri)
  • Aktivitet 3: Menneskelige rumflyvninger

    I denne aktivitet vil eleverne lære om acceleration, kræfter og G-kraft. De vil undersøge, hvorfor der skal tages nogle ekstra forholdsregler, når man opstiller bemandede raketter.
    Udstyr

  • Udskrevet arbejdsark til hver elev
  • Kuglepen/blyant
  • Lommeregner
  • Vidste du det?

    En G-kraft er ikke en kraft, men snarere et forhold mellem den samlede acceleration af et objekt og den acceleration, der skyldes jordens tyngdekraft. Udsættelse for høje G-kræfter kan påvirke os på forskellige måder. F.eks. kan et slag i ansigtet kortvarigt påføre hundreder af G lokalt og gøre lidt skade, men en konstant udsættelse for 16 G i et minut kan være dødelig.

    Normalt kan astronauter under opsendelsen opleve mellem 3G og 6G! De er i stand til at håndtere sådanne høje g-kræfter ved at træne i en centrifuge som den på billedet.

    Den kortarmede menneskecentrifuge, der er udviklet af ESA