AstroFood - Lær om spiselige planter i rummet

Kort beskrivelse:

I dette sæt aktiviteter lærer eleverne om de forskellige bestanddele af planter.

De vil lære, hvilke plantedele der er spiselige, og de vil lære forskellen på en grøntsag, en frugt og et frø at kende.

Eleverne skal forestille sig og tegne den plante, der er forbundet med den frugt/grøntsag/frø, som de observerer.

De vil også lære, at forskellige planter kræver forskellige vækstbetingelser og giver forskellige udbytter. På baggrund heraf skal de overveje, hvilke planter der egner sig til at blive dyrket i rummet som en god næringskilde for astronauter.
Emneord: Videnskab
Læringsmål

  • Lær om den grundlæggende opbygning af almindelige planter.
  • Identificere og navngive en række forskellige planter.
  • Forstå, at levende ting kan grupperes på mange forskellige måder.
  • Identificer, at mennesker har brug for de rigtige typer og mængder af næring, og at de får det fra det, de spiser.
  • Forstå, at levende ting er afhængige af hinanden, og at planter er en fødekilde.
  • Udvikle færdigheder i at identificere, klassificere og gruppere.
  • Erkend, at spørgsmål kan besvares på forskellige måder.
  • Forstå, at tegning kan bruges til at udvikle og dele deres idéer.
  •  
    Aldersgruppe:
    6 - 10 år gammel
     
    Tid
    Lektion: 60 minutter
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: Saml din AstroFood

    I denne aktivitet skal eleverne lære at identificere forskellige spiselige plantedele. Ved hjælp af billeder eller udvalgte prøver skal de genkende forskellene mellem frugter, frø og grøntsager og gruppere dem i overensstemmelse hermed.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver enkelt elev.
  • Kuglepen/blyant
  • Diverse frugter, grøntsager og frø (valgfrit)
  • Aktivitet 2: Tegn din AstroFood

    I denne aktivitet skal eleverne forestille sig og tegne den komplette plante, der er forbundet med et af billederne fra aktivitet 1. De skal overveje plantens karakteristika og overveje, om den ville være en god kandidat til at blive placeret i rummet, idet de tager hensyn til dens størrelse.
    Udstyr

  • Papir
  • Udskrevet arbejdsark til hver elev
  • Farveblyanter eller farveblyanter
  • Internetadgang (valgfrit)
  • Aktivitet 3: AstroFood Olympiade

    I denne aktivitet skal eleverne udvælge deres tre bedste planter til dyrkning i rummet. Eleverne vil lære, at faktorer som størrelse, væksttid, udbytte og næringsværdi er vigtige, når de skal vælge, hvilke planter de vil dyrke.
    Udstyr

  • Saks
  • Lim
  • Udskrevet arbejdsark til hver elev
  • Farveblyanter (valgfrit)
  • Vidste du det?

    Der er mere end tre hundrede tusinde (300.000) identificerede plantearter på Jorden, og listen vokser hele tiden!

    Mennesker bruger omkring to tusind (2.000) forskellige typer planter fra hele verden til at producere mad! Ved du, hvor alle de fødevarer, du finder i supermarkedet, kommer fra?