moon_camp

Udvinding af vand fra månens jord - Lær om filtrering og destillation

Kort beskrivelse:

I denne ressource lærer eleverne om ændringer i stoffets tilstand ved at bruge vand på Månen som eksempel.

De skal fortolke data fra en graf over tryk og temperatur for vand for at få en diskussion om, hvordan tilstandsændringer er anderledes på Månen end dem, vi er vant til på Jorden.

Derefter vil de sammenligne to metoder til adskillelse af blandinger i forbindelse med udvinding af vand fra månens jord.

De vil få udleveret forudforberedte blokke af analog jord fra månen og sammenligne simpel destillation med filtrering og beslutte, hvad der er mest effektivt på Jorden og på Månen.
Emneord: Naturvidenskab, kemi, fysik
Læringsmål

  • Lær, hvordan tilstandsændringer varierer afhængigt af tryk og temperatur.
  • Forstå ændringer af tilstande i forhold til partikelmodellen.
  • Lær at bruge destillationsudstyr til at adskille blandinger.
  • Brug filtrering til at adskille blandinger.
  • at udføre eksperimenter på passende vis under behørig hensyntagen til korrekt håndtering af apparaturet, nøjagtigheden af målinger og sundheds- og sikkerhedshensyn.
  • Evaluering af metoder og forslag til mulige forbedringer og yderligere undersøgelser.
  • Fortolke procenter og procentvise ændringer som brøk eller decimaltal.
  •  
    Aldersgruppe:
    12 - 16 år gammel
     
    Tid
    Forberedelse: 30 minutter
    Lektion: 1 time og 20 minutter
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: Er vand anderledes på Månen?

    I denne aktivitet skal eleverne undersøge vandets tilstande og vandets faseovergange. Eleverne skal analysere vands fasediagram og udføre et simpelt eksperiment for at lære, at tryk og temperatur påvirker vands tilstand.

    Endelig skal eleverne relatere det, de lærer, til udforskning af Månen, og hvordan man kan udvinde vand fra regolit på Månen.
    Udstyr

  • Udskrevet arbejdsark til hver elev
  • Sprøjte
  • Varmt vand
  • Aktivitet 2: Filtrering eller destillation?

    I denne aktivitet skal eleverne sammenligne to metoder til at adskille vand fra sand: filtrering og destillation. De får simulerede is- og jordkerner fra månen, som de skal bruge i deres eksperiment og beregne den procentvise masse af vand, der er udvundet i hvert tilfælde.
    Udstyr

    For hver gruppe:  
  • Udskrevne arbejdsark til eleverne
  • Forberedt iskerne (se bilag)
  • Vægte til vejning
  • Sand og vand
  • Emballage til reagensglas eller lignende
  • 2 koniske kolber
  • 2 målecylindre
  • Filter
  • Tragt
  • Bunsenbrænder eller kogeplade/kogering
  • Stativ
  • Spuns med hul til plastik-/gummi-slanger
  • Stor dåse med et hul i siden
  • Isterninger (til afkøling af rørene)
  • Et lille stykke kobberrør (valgfrit - forbedrer køling)
  • Vidste du det?

    Astronauterne på den internationale rumstation genbruger det meste af det vand, de bruger - ca. 75%. Vandgenvindingssystemet kan genvinde vand fra astronauternes urin og fra deres ånde. Det filtreres og renses og kan bruges igen. I gennemsnit bruger en astronaut på den internationale rumstation 90% mindre vand end en person på Jorden.

    ESA-astronaut Tim Peake sluger vand på ISS

    Materialesæt til rumfartøjer

    Kort beskrivelse: Eleverne kan bruge ESA Spacecraft Materials Kit til eksperimentelt at undersøge en række forskellige materialer. Et sæt af fem aktiviteter gør det muligt for eleverne at få

    Læs mere "