moon_camp

Landing på månen - Planlægning og konstruktion af en månelandingsfartøj

Kort beskrivelse:

I dette sæt aktiviteter skal eleverne planlægge, designe og bygge et landingsmodul for at sikre besætningens (i form af en æg-naut) overlevelse ved landingen på Månen.

De vil undersøge, hvilke faktorer der skal tages i betragtning, når man lander på Månen i forhold til at lande på Jorden.

Ved udformningen af månelandingsfartøjet skal eleverne tage hensyn til risikofaktorer og budgettering.
Emneord: Videnskab, fysik, matematik, økonomi
Læringsmål

  • Identificere de kræfter, der er involveret i landing på Jordens og Månens overflade.
  • Forstå forholdet mellem masse og tyngdekræfter.
  • Løs et problem ved hjælp af Newtons anden bevægelseslov.
  • Udform et projekt under hensyntagen til budget og risikostyring.
  • Arbejde i et team under tids- og økonomiske begrænsninger.
  •  
    Aldersgruppe:
    14 - 16 år gammel
     
    Tid
    Forberedelse: 1 time
    Lektion: 2 timer og 30 minutter
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: Design og bygning af et månelandingsmodul

    I denne aktivitet skal eleverne designe og bygge et månelandingsmodul ved hjælp af enkle materialer. Målet er at konstruere en landingsmaskine, der sikkert kan lande en æg-naut på Månens overflade. I deres planlægning skal eleverne overveje de risici, der er forbundet med en bemandet månelandingsmission, og foretage en risikovurdering og en konstruktionsundersøgelse.
    Udstyr

  • Arbejdsark til de studerende udskrives til hver gruppe
  • Papir
  • Stropper
  • Marshmallows
  • Bomuldskugler
  • ispinde
  • Plastikpose
  • String
  • Sellotape
  • Saks
  • Balloner
  • Æg - 1 pr. gruppe
  • Vægte
  • Aktivitet 2: Test dit landingsmodul

    I denne aktivitet skal eleverne afprøve, om deres landingsfartøjer overlever et lodret fald og holder æggeløberen i sikkerhed. De skal beskrive landingsforholdene og holde styr på andre faktorer, der kan påvirke resultaterne. Eventuelt kan eleverne filme faldet og senere bruge et videoanalyseværktøj til at undersøge accelerationen.
    Udstyr

  • Arbejdsark til de studerende udskrives til hver gruppe
  • Selvbyggede landingsmoduler, herunder ægnødder fra aktivitet 1
  • Kamera/kamera-telefon og stativ (valgfrit - se bilag 3)
  • Videoopsporingsprogram (valgfrit - se bilag 3)
  • Computer eller smartphone (valgfrit)
  • Aktivitet 3: Landing på månen

    I denne aktivitet skal eleverne sammenligne landingen på Jorden med landingen på Månen. De skal undersøge de forskellige faktorer, der har indflydelse på landingen begge steder, samt kraftdiagrammet. Endvidere skal eleverne genfremsætte designet af deres landingsfartøj på baggrund af det, de har lært under afprøvningen.
    Udstyr

  • Udskrevet arbejdsark til hver elev
  • Kuglepen/blyant
  • Lommeregner
  • Vidste du det?

    De samlede omkostninger ved Apollo-rumprogrammet, der bragte mennesker til Månen, var $25,4 milliarder - det svarer til mere end $200 milliarder i dagens valuta, justeret for inflation. I 2018 var ESA's samlede budget på 5,6 mia. euro.

    I øjeblikket arbejder rumfartsorganisationer og industrien sammen om at udvikle et mere bæredygtigt program for udforskning af Månen. Det skal bemærkes, at vi i dag stadig vil bruge en del af den infrastruktur, der blev skabt i 1960'erne: testkamre, affyringsramper, missionskontrolcentre, jordstationer, ingeniørviden, teknologi og materialer, og dermed vil et måneudforskningsprogram være langt mere bæredygtigt fra starten.

    Buzz Aldrin på arbejde ved Eagle-landingsmodulet på Månen