moon_camp

Månens shelter - Undersøgelse af forskellige shelters på Jorden og i rummet

Kort beskrivelse:

I denne række aktiviteter skal eleverne analysere betydningen af at have et ly for at beskytte sig på Jorden og i rummet.

Eleverne skal sammenligne miljøforholdene på Jorden og på Månen, og i en gruppe skal de forestille sig og bygge deres eget måneskyts ved hjælp af materialer, der kan sammenlignes med jorden på Månen, såkaldte månesymboler.
Emneord: Videnskab, kunst
Læringsmål:

  • Erkende betydningen af beskyttelsesrum for at beskytte mod omgivelserne.
  • Sammenholde miljøforhold med kendte beskyttelsesrum.
  • Forstå, at atmosfæren er vigtig for livet på Jorden.
  • Erkend, at Jorden og Månen har meget forskellige miljøforhold.
  • Identificer nogle af de nødvendige egenskaber ved et beskyttelsesrum på Månen.
  • Forbedre deres kreative tænkning og evne til at arbejde i en gruppe.
  •  
    Aldersgruppe:
    8-12 år gammel
     
    Tid
    Lektion: 90 minutter
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: At søge ly
     
    I denne aktivitet analyserer eleverne deres lokale miljø og identificerer de vejrbegivenheder, som de søger ly for i deres hverdag. De skal også identificere de forskellige beskyttelsesrums karakteristika og deres positive og negative sider. Eleverne skal notere deres svar i arbejdsarket eller i deres notesbog.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver enkelt elev.
  • Kuglepen/blyant
  • Aktivitet 2: Verdens beskyttelsesrum

    I denne aktivitet skal eleverne undersøge de forskellige miljøer, der findes på Jorden. De skal sammenligne deres lokale vejrforhold med nogle af de mest ekstreme vejrforhold, der findes rundt om i verden. Derefter skal de undersøge, hvilke typer af beskyttelsesrum der anvendes disse steder.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver enkelt elev.
  • Kuglepen/blyant
  • Aktivitet 3: Kunne du bo på Månen?

    Efter at have udforsket forskellige forhold på Jorden i aktivitet 1 og 2 vil eleverne nu undersøge de forskellige forhold, der findes i rummet - med fokus på Månen.
    Udstyr

  • Pen / blyant
  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver elev
  • Aktivitet 4: At skabe et hjem på Månen
     
    I denne aktivitet skal eleverne anvende den viden, de har fået i de foregående aktiviteter, til at designe og bygge deres ideelle måneskyts.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver enkelt elev.
  • Kuglepen/blyant
  • Clay
  • Plast
  • Polystyren
  • Balloner
  • Vidste du det?

    Miljøet på Månen er meget anderledes end på Jorden. Månens overflade er meget stenet og dækket af meget tyndt mørkt støv, der ligner sand og kaldes regolit.

    Dag og nat er også meget forskellige på Månen. En dag på Månen varer næsten det samme som en måned på Jorden. Det betyder, at det på Månen er dag i 15 jordiske dage i træk og derefter nat i 15 jordiske dage i træk.

    Dette billede af Månen blev taget fra den internationale rumstation af ESA-astronaut Alexander Gerst