Kan liv overleve i fremmede miljøer? - Definition af miljøer, der er egnede til liv
I denne aktivitet skal eleverne overveje, om liv, der findes i ekstreme miljøer på Jorden, kan overleve andre steder i solsystemet.
Eleverne undersøger egenskaberne ved forskellige steder i solsystemet og bruger derefter faktabokse med eksempler på ekstremofile organismer til at opstille hypoteser om, hvilke de tror, der kunne overleve i de forskellige miljøer uden for Jorden.
Læringsmål:
Aldersgruppe:
13 - 16 år gammel
Tid
Lektion: 1 time
Ressource tilgængelig i:
Aktivitet 1: Liv i rummet?
I denne aktivitet skal eleverne først overveje, hvilke abiotiske faktorer der skal undersøges, når de søger efter udenjordisk liv, og derefter undersøge karakteristika ved forskellige miljøer i Solsystemet.
Eleverne vil derefter blive introduceret til ekstremofile organismer og opstille hypoteser om, hvilke der muligvis kunne overleve på de forskellige solsystemlegemer, de har undersøgt.
Udstyr
Vidste du det?
Artemia franciscana, eller saltvandsrejer, er primitive krebsdyr, der findes i saltvandssøer i indlandet, f.eks. Great Salt Lake i USA.
Saltrejeæg kan overleve i 2 år i tørre, iltfrie omgivelser og blev fløjet på ESA's Biopan 2-mission. Det blev konstateret, at de kan tåle det lave tryk i et vakuum i rummet og temperaturer under frysepunktet.
Saltrejeæg kan overleve i 2 år i tørre, iltfrie omgivelser og blev fløjet på ESA's Biopan 2-mission. Det blev konstateret, at de kan tåle det lave tryk i et vakuum i rummet og temperaturer under frysepunktet.
Artemia franciscana, også kendt som saltrejer
Nøgleord:
Strøm fra sollys - Energi til rumforskning med solenergi
Kort beskrivelse: I denne række aktiviteter lærer eleverne om to begreber, der påvirker solpanelernes design til rummissioner: den omvendte kvadratlov
AstroFood - Lær om spiselige planter i rummet
Kort beskrivelse: I denne række aktiviteter lærer eleverne om de forskellige bestanddele af planter. De vil lære, hvilke plantedele der er spiselige
Bionisk hånd - Bygning af en bionisk hånd
Kort beskrivelse: I denne aktivitet skal eleverne bygge en bionisk hånd af pap, snore, sugerør og elastikker. De skal relatere den bioniske