Mission på Månen - Programmer en klassekammerat til at gennemføre en mission på Månen
Denne aktivitet introducerer eleverne til logisk tænkning ved at planlægge, afprøve og udføre en simpel mission på Månen.
Eleverne arbejder i par og skiftes til at spille rollerne som "mission controller" og "rover".
Den ene studerende giver kommandoer, så den anden kan navigere blindt over månens overflade. De skal følge en bestemt rute for at undgå forhindringer, udføre opgaver og nå sikkert frem til deres bestemmelsessted.
Læringsmål:
Aldersgruppe:
8-12 år gammel
Tid
Lektion: 45 minutter
Ressource tilgængelig i:
Aktivitet 1: Planlægning af mission
I denne aktivitet skal eleverne gennemføre en mission på Månen ved at styre en imaginær rover på Månen. Eleverne skal opstille en række instruktioner for at nå fra landingsstedet til en endelig destination, mens de udfører en mission og undgår farer undervejs.
Denne aktivitet er en introduktion til logisk tænkning. Ældre elever kan springe denne aktivitet over og gå direkte videre til aktivitet 2.
Denne aktivitet er en introduktion til logisk tænkning. Ældre elever kan springe denne aktivitet over og gå direkte videre til aktivitet 2.
Udstyr

Aktivitet 2: Udform og afprøv din mission
I denne aktivitet skal eleverne arbejde parvis for at udforme deres egne missioner til Månen. De skal spille rollen som missionsleder og udforme en mission, som deres klassekammerat, der spiller rollen som rover, skal udføre.
Udstyr
Vidste du det?
Satellitter, der undersøger Månen, har fundet ud af, at der er vandis ved dens poler. Isen er fundet begravet i bunden af nogle kratere, som altid ligger i skygge. På en fremtidig base på Månen vil astronauter måske kunne grave eller bore i den frosne jord for at få is, som de kan smelte til flydende vand.

Nøgleord:

Strøm fra vand - Hvordan man producerer ilt og brint på Månen
Kort beskrivelse: I dette sæt af tre aktiviteter vil eleverne lære om elektrokemi. I den første aktivitet skal de bygge en voltaisk bunke - en

Månens forfatning - Hvordan vil et fremtidigt månesamfund være organiseret?
Kort beskrivelse: I denne ressource skal eleverne diskutere nogle organisatoriske og sociale karakteristika ved en fremtidig bosættelse på Månen og relatere dem til deres egen

Landing på månen - Planlægning og konstruktion af en månelandingsfartøj
Kort beskrivelse: I denne række aktiviteter skal eleverne planlægge, designe og bygge et landingsmodul for at sikre besætningens overlevelse (i