Kan liv overleve i fremmede miljøer? - Definition af miljøer, der er egnede til liv
I denne aktivitet skal eleverne overveje, om liv, der findes i ekstreme miljøer på Jorden, kan overleve andre steder i solsystemet.
Eleverne undersøger egenskaberne ved forskellige steder i solsystemet og bruger derefter faktabokse med eksempler på ekstremofile organismer til at opstille hypoteser om, hvilke de tror, der kunne overleve i de forskellige miljøer uden for Jorden.
Læringsmål:
Aldersgruppe:
13 - 16 år gammel
Tid
Lektion: 1 time
Ressource tilgængelig i:
Aktivitet 1: Liv i rummet?
I denne aktivitet skal eleverne først overveje, hvilke abiotiske faktorer der skal undersøges, når de søger efter udenjordisk liv, og derefter undersøge karakteristika ved forskellige miljøer i Solsystemet.
Eleverne vil derefter blive introduceret til ekstremofile organismer og opstille hypoteser om, hvilke der muligvis kunne overleve på de forskellige solsystemlegemer, de har undersøgt.
Udstyr

Vidste du det?
Artemia franciscana, eller saltvandsrejer, er primitive krebsdyr, der findes i saltvandssøer i indlandet, f.eks. Great Salt Lake i USA.
Saltrejeæg kan overleve i 2 år i tørre, iltfrie omgivelser og blev fløjet på ESA's Biopan 2-mission. Det blev konstateret, at de kan tåle det lave tryk i et vakuum i rummet og temperaturer under frysepunktet.
Saltrejeæg kan overleve i 2 år i tørre, iltfrie omgivelser og blev fløjet på ESA's Biopan 2-mission. Det blev konstateret, at de kan tåle det lave tryk i et vakuum i rummet og temperaturer under frysepunktet.

Artemia franciscana, også kendt som saltrejer
Nøgleord:

Vand på Månen - Filtrering af månens iskerner for at udvinde vand
Kort beskrivelse: I denne ressource skal eleverne bruge en dag på at registrere, hvor meget vand de bruger til forskellige aktiviteter. Dette følges op af en

Robotarm - Bliv rumingeniør for en dag
Kort beskrivelse: I denne aktivitet skal eleverne lære, hvordan deres arm fungerer, og bygge en robotarm inspireret af den. Eleverne vil forstå de forskellige

Månens forfatning - Hvordan vil et fremtidigt månesamfund være organiseret?
Kort beskrivelse: I denne ressource skal eleverne diskutere nogle organisatoriske og sociale karakteristika ved en fremtidig bosættelse på Månen og relatere dem til deres egen