Moon Rover - Bygning af en solcelledrevet rover
I denne aktivitet skal eleverne sammenligne fordele og ulemper ved vedvarende energikilder og ikke-fornyelige energikilder og studere enkle elektriske kredsløb.
Med månen som baggrund skal eleverne bygge en lille motor og en solcelle. De skal også identificere de vigtigste egenskaber, som deres rover skal have for at kunne komme til Månen, og forbedre deres oprindelige roverdesign.
Læringsmål
Aldersgruppe:
8-14 år gammel
Tid
Lektion: 1 time og 30 minutter
Ressource tilgængelig i:
Aktivitet 1: Drivkraft til en månerover
I denne aktivitet lærer eleverne om fordelene og ulemperne ved vedvarende energikilder. De lærer om Månens miljø og overvejer, hvilken energikilde der er den bedste til en månerover. Eleverne skal også tegne enkle elektriske kredsløb.
Udstyr
Aktivitet 2: Byg en solcelledrevet Rover
I denne aktivitet skal eleverne bygge en solcelledrevet rover ved hjælp af en solcelle, en motor og håndværksmaterialer.

Udstyr
Vidste du det?
En rover til månen skal være designet til at kunne bevæge sig i ukendt klippeterræn, der er dækket af regolit og med ukendte skråninger. Roveren skal have specialdesignede hjul, der kan klare disse forhold uden problemer. Den skal også medbringe videnskabelige instrumenter som f.eks. kameraer og boremaskiner til at tage prøver. Roveren skal også have autonomi og kraft til at tilbagelægge lange afstande.

ESA's letvægts Rover Autonomy Testbed
Nøgleord:

Strøm fra vand - Hvordan man producerer ilt og brint på Månen
Kort beskrivelse: I dette sæt af tre aktiviteter vil eleverne lære om elektrokemi. I den første aktivitet skal de bygge en voltaisk bunke - en

Tegn på et stjerneskud - Kometer, meteorer og kratere i Solsystemet
Kort beskrivelse: For mange gamle civilisationer var fortællingen om et stjerneskud et varsel om kommende ting. I denne serie af aktiviteter kan eleverne

Mission på Månen - Programmer en klassekammerat til at gennemføre en mission på Månen
Kort beskrivelse: Denne aktivitet introducerer eleverne til logisk tænkning ved at planlægge, afprøve og udføre en simpel mission på Månen. Eleverne skal arbejde i