moon_camp

Moon Rover - Bygning af en solcelledrevet rover

Kort beskrivelse:

I denne aktivitet skal eleverne sammenligne fordele og ulemper ved vedvarende energikilder og ikke-fornyelige energikilder og studere enkle elektriske kredsløb.

Med månen som baggrund skal eleverne bygge en lille motor og en solcelle. De skal også identificere de vigtigste egenskaber, som deres rover skal have for at kunne komme til Månen, og forbedre deres oprindelige roverdesign.
Emneord: Videnskab, fysik, teknologi, kunst
Læringsmål

  • Identificere forskellige typer vedvarende energikilder og forstå deres fordele og ulemper.
  • Identificere solenergi som en af de bedste muligheder for at drive en månerover.
  • Få mere at vide om miljøforholdene på Månen.
  • Skitsere enkle elektriske kredsløb.
  • Byg en simpel rover og integrer en solcelle og en motor.
  • Forbedre deres kreative tænkning og evne til at arbejde i en gruppe.
  • Få mere at vide om formålet med månerobotterne til udforskning af Månen.
  •  
    Aldersgruppe:
    8-14 år gammel
     
    Tid
    Lektion: 1 time og 30 minutter
     
    Ressource tilgængelig i:
    Aktivitet 1: Drivkraft til en månerover
     
    I denne aktivitet lærer eleverne om fordelene og ulemperne ved vedvarende energikilder. De lærer om Månens miljø og overvejer, hvilken energikilde der er den bedste til en månerover. Eleverne skal også tegne enkle elektriske kredsløb.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver enkelt elev.
  • Kuglepen/blyant
  • Aktivitet 2: Byg en solcelledrevet Rover
     
    I denne aktivitet skal eleverne bygge en solcelledrevet rover ved hjælp af en solcelle, en motor og håndværksmaterialer.
    Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver gruppe.
  • Bilag trykt for hver gruppe.
  • 1 solcelle - solcelle på 5V eller 2V anbefales
  • 1 motor - jævnstrømsmotor på 3V, eller 1,5V anbefales til en solcelle på 2V
  • 2 elektriske ledninger
  • 4 plastikflaskehætter eller 4 store legetøjsbilhjul
  • 1 lille kartonpakning (f.eks. fra fødevarer eller drikkevarer)
  • 1 elastik
  • 2 træpinde
  • Tyk karton
  • 1 korkprop
  • 1 sugerør
  • 1 markør
  • 1 kassekniv
  • Varm lim
  • Dobbeltklæbende tape (valgfrit)
  • Yderligere håndværksmaterialer til dekoration
  • Vidste du det?

    En rover til månen skal være designet til at kunne bevæge sig i ukendt klippeterræn, der er dækket af regolit og med ukendte skråninger. Roveren skal have specialdesignede hjul, der kan klare disse forhold uden problemer. Den skal også medbringe videnskabelige instrumenter som f.eks. kameraer og boremaskiner til at tage prøver. Roveren skal også have autonomi og kraft til at tilbagelægge lange afstande.

    ESA's letvægts Rover Autonomy Testbed