Udvinding af vand fra månens jord - Lær om filtrering og destillation
I denne ressource lærer eleverne om ændringer i stoffets tilstand ved at bruge vand på Månen som eksempel.
De skal fortolke data fra en graf over tryk og temperatur for vand for at få en diskussion om, hvordan tilstandsændringer er anderledes på Månen end dem, vi er vant til på Jorden.
Derefter vil de sammenligne to metoder til adskillelse af blandinger i forbindelse med udvinding af vand fra månens jord.
De vil få udleveret forudforberedte blokke af analog jord fra månen og sammenligne simpel destillation med filtrering og beslutte, hvad der er mest effektivt på Jorden og på Månen.
Læringsmål
Aldersgruppe:
12 - 16 år gammel
Tid
Forberedelse: 30 minutter
Lektion: 1 time og 20 minutter
Lektion: 1 time og 20 minutter
Ressource tilgængelig i:
Aktivitet 1: Er vand anderledes på Månen?
I denne aktivitet skal eleverne undersøge vandets tilstande og vandets faseovergange. Eleverne skal analysere vands fasediagram og udføre et simpelt eksperiment for at lære, at tryk og temperatur påvirker vands tilstand.
Endelig skal eleverne relatere det, de lærer, til udforskning af Månen, og hvordan man kan udvinde vand fra regolit på Månen.
Udstyr
Aktivitet 2: Filtrering eller destillation?
I denne aktivitet skal eleverne sammenligne to metoder til at adskille vand fra sand: filtrering og destillation. De får simulerede is- og jordkerner fra månen, som de skal bruge i deres eksperiment og beregne den procentvise masse af vand, der er udvundet i hvert tilfælde.
Udstyr
For hver gruppe:
Vidste du det?
Astronauterne på den internationale rumstation genbruger det meste af det vand, de bruger - ca. 75%. Vandgenvindingssystemet kan genvinde vand fra astronauternes urin og fra deres ånde. Det filtreres og renses og kan bruges igen. I gennemsnit bruger en astronaut på den internationale rumstation 90% mindre vand end en person på Jorden.
ESA-astronaut Tim Peake sluger vand på ISS
Moon Rover - Bygning af en solcelledrevet rover
Kort beskrivelse: I denne aktivitet skal eleverne sammenligne fordele og ulemper ved vedvarende energikilder og ikke-fornyelige energikilder og studere enkle elektriske kredsløb.
AstroFood - Lær om spiselige planter i rummet
Kort beskrivelse: I denne række aktiviteter lærer eleverne om de forskellige bestanddele af planter. De vil lære, hvilke plantedele der er spiselige
Strøm fra vand - Hvordan man producerer ilt og brint på Månen
Kort beskrivelse: I dette sæt af tre aktiviteter vil eleverne lære om elektrokemi. I den første aktivitet skal de bygge en voltaisk bunke - en