moon_camp

Op, op, op! Byg og opsend din egen raket

Kort beskrivelse:
I dette sæt af fire gruppeaktiviteter bygger eleverne tre forskellige raketter. Den første er en simpel papirraket, der drives ved at puste i et sugerør, den anden er en mere kompleks papirraket, der drives ved at klemme på en vandflaske, og den tredje er en kemisk raket. Eleverne vil affyre deres raketter for at undersøge, hvilke variabler der påvirker den tilbagelagte afstand og deres bane. De vil til sidst få en god forståelse af, hvad raketter er, og hvordan de fungerer.
Emneord: Videnskab, kunst, fysik, teknologi
Læringsmål:

 

  • Lær, hvad en raket er, og hvorfor den stiger til vejrs.
  • Mål den afstand, raketten tilbagelægger, og forstå, at den afhænger af den oprindelige affyringsenergi eller -kraft og den oprindelige affyringsvinkel.
  • Lær, at genstande har brug for energi for at bevæge sig.
  • Udforsk og afprøv ideer, mens I bygger en maskine (papirraket) i en gruppe.
Aldersgruppe:
8-12 år gammel
Tid
 
Lektion: 25 til 60 minutter pr. aktivitet
Ressource tilgængelig i:
 
Aktivitet 1: Få mig væk fra denne planet!
I denne aktivitet undersøger eleverne raketter, herunder analyserer de deres vigtigste egenskaber og undersøger, hvorfor de har forskellige størrelser. Eleverne udvikler en forståelse af, hvad raketter er, og hvad de bruges til.
Udstyr

  • Kuglepen/blyant
  • Saks
  • Lim
Aktivitet 2: Luft til raketten I
I denne aktivitet begynder eleverne at udforske papirraketter. De bygger en papirraket og observerer dens ydeevne i luften i to forskellige udviklingsfaser. Først affyres raketten med en åben ende. Dernæst affyres den med en foldet ende, som forestiller en næse. Eleverne bruger et sugerør til at affyre raketterne med. De bør til sidst forstå, at raketter fungerer ved hjælp af Newtons tredje bevægelseslov.
Udstyr

  • 1 A4-ark papir
  • 1 sugerør (bred diameter, hvis muligt)
  • 1 blyant (med samme diameter som sugerøret, eller lidt større)
  • 1 par sakse
  • Klæbende tape
  • Skabelon til finnerne (appendiks 2)
Aktivitet 3: Luft til raketten II
I denne aktivitet bygger eleverne en papirraket og bruger en plastikvandflaske til at affyre den. De undersøger, hvordan en ændring af affyringsvinklen påvirker rakettens bane og besvarer nøglespørgsmålet: Hvilken affyringsvinkel får raketten til at bevæge sig længst horisontalt?
Som en opfølgende aktivitet kan eleverne undersøge, hvordan affyringstrykket påvirker rakettens bane. Eleverne vil komme til at forstå, hvordan rakettens bevægelse påvirkes af ændrede variabler.
Udstyr pr. gruppe

 

  • 2 A4-ark papir
  • Skabelon til næse og finner (bilag 3)
  • 1,5 l plastvandflaske (sørg for, at den passer på en 3D-printet affyringsalbue)
  • 3D-printet affyringsalbue
  • vinkelmåler
  • Saks
  • Klæbende tape
  • Langt målebånd
Aktivitet 4: Brændstof til raket
I denne aktivitet laver eleverne en raket med en brusende beholder for at undersøge forholdet mellem den mængde brændstof, en raket bruger, og den afstand, den tilbagelægger. Ved at designe deres eget eksperiment til at udføre deres undersøgelse udvikler eleverne deres forståelse af, hvordan raketter fungerer.
Udstyr pr. gruppe
  • 1 35 mm hvid filmdåse (de hvide fungerer)
    bedre end sorte)
  • Brusetabletter
  • Vand
  • Saks
  • Klæbende tape
  • Langt målebånd
  • 2 stole
  • 5 meter fiskesnøre
  • 1 sugerør
  • 1 papkrus